Jaki dom wybrać


Zastanawiając się na wyborem domu nie można pominąć ważnego etapu jakim jest poszukiwanie i wybór działki.

Wybór działki – w mieście czy poza miastem

Pomijając kwestie różnic w koszcie za 1m2 działki, które w mieście są znacznie droższe należy wziąć pod uwagę lokalizację działki względem środków transportu, komunikacji zbiorowej tak aby nie stać się w niedalekiej przyszłości taksówkarzem dowożącym popołudniami dzieci na zajęcia dodatkowe oraz narażając siebie samego na brak dostępu do oferty z zakresu kultury, rozrywki czy sportu.
Dojeżdżanie gdziekolwiek po tym jak wróciło się w korkach z pracy zazwyczaj kończy się rezygnacją z wyjścia z domu.

Z kolei mieszkanie na peryferiach może mieć większe atuty jeśli posiadamy lub zamierzamy posiadać psa lub jeżeli działka jest zlokalizowana w pobliżu lasu lub rozległych terenów zielonych wśród których możemy biegać, spacerować, jeździć na rowerze.

Zazwyczaj na obszarach przeznaczonych całościowo w ramach planów miejscowych pod budownictwo mieszkaniowe wytwarza się kameralna dzielnica mieszkaniowa, na której ludzie się znają i których dzieci bawią się razem. Z drugiej strony ciężko w takich obszarach pozostać anonimowym i mieć przysłowiowy „święty spokój”

Należy być ostrożnym przy wyborze działki, która wpisuje się pomiędzy istniejącą zabudowę mieszkalną z gospodarstwami rolnymi lub należy wcześniej po prostu poznać sąsiadów. W takich przypadkach czasami zdarzają się nieprzyjemne zapachy lub można trafić na niereformowalną grupę społeczną, która na wiele różnych sposobów może utrudnić nam życie.

Ważnym aspektem jest wyobrażenie sobie lub sprawdzenie w Studium zagospodarowania Przestrzennego lub Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jakie przeznaczenie jest na terenach sąsiednich, żeby widok na otwartą zieloną przestrzeń nie zamienił się na hałasującą fabrykę.
Należy zdawać sobie sprawę, że skoro na danym obszarze pola zostały przekształcone na zabudowę mieszkaniową to podobnie może zdarzyć się na terenach sąsiednich.

ZAGROŻENIA przy wyborze działki

Do istotnych zagrożeń przy kupnie działki, które mogą w znaczny sposób ograniczyć jej zabudowę lub ją całkowicie uniemożliwić należą:

DO SPRAWDZENIA przy wyborze działki

Jeżeli wyeliminowaliśmy zagrożenia podane powyżej lub wiemy jak sobie z pewnymi okolicznościami poradzić możemy skupić się na przyjemniejszych aspektach do jakich z pewnością należą:

WYBÓR RODZAJU DOMU

Dom wolnostojący:

Na pewno najwygodniejszym rozwiązaniem, dającym jego użytkownikom najwięcej swobody i prywatności jest dom wolnostojący. W takim budynku mamy też sporą dowolność w lokalizacji wejścia i kierunków otwarcia domu, lokalizacji tarasu i decyzji o tam w jaki sposób nasz dom będzie nasłoneczniony i z której strony. Taki budynek wymaga też stosunkowo dużej działki, jednakże w przepisach istnieje także furtka dla działek węższych niż 16m, na których można budować w granicy działki lub 1,5m od granicy działki ( przy spełnienieu odpowiednich warunków pożarowych)

Zabudowa bliźniacza:

W zabudowie bliźniaczej przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań na połączeniu budynków też mamy szansę czuć się w pełni komfortowo jeśli chodzi o zachowanie prywatności jednakże posiadanie takiego budynku wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jednym z takich ograniczeń jest jednak ograniczona ilość kierunków penetracji światła słonecznego, zazwyczaj jeden budynek jest doświetlony lepiej a drugi gorzej. Wraz z upływem czasu i starzeniem się budynków może okazać się, że stan budynku sąsiedniego zacznie się pogarszać lub zostanie pomalowany na zupełnie inny kolor lub przebudowany i nasz z taką doklejką też nie będzie już wyglądał najlepiej. Także trzeba mieć świadomość tego, że będzie trzeba się z sąsiadem bliźniakiem dogadać.
Oszczędne osoby mogą znaleźć w takiej zabudowie plus w postaci „ciepłej ściany” od strony sąsiada.

Zabudowa szeregowa:

W zabudowie szeregowej pojawiają się ograniczenia wynikające z lokalizacji wejścia na froncie oraz ogrodów z tyłu, które to nie zawsze zapewnią nam odpowiednie nasłonecznienie domu. Dodatkowo znaczna głębokość takiej zabudowy około 12 m i brak doświetlenia w ścianach bocznych nie sprzyjają przestronnemu i widnemu wnętrzu. W przypadku budynków skrajnych z oknami w ścianach szczytowych sytuacja znacznie się poprawia. W tych budynkach istnieje także możliwość obejścia domu podczas gdy w segmentach wewnętrznych często pojawiają się utrudnienia związane z koniecznością przenoszenia ziemi ogrodowej i kosiarki przez salon. Są to jednak problemy okresowo związane z zakładaniem ogrodu oraz do momentu zbudowania altanki na narzędzia. Poza tym, dobrze zaprojektowane budynki mogą zapewnić dość komfortowe życie rodzinie z podziałem na strefę dzienną na parterze oraz strefę nocną na piętrze i są doskonałym i częstym zamiennikiem dla mieszkań.

Dom parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy

Od 15 lat obserwuje się znaczny wzrost popularności domów parterowych głównie podyktowanym wygodą w użytkowaniu i brakiem konieczności biegania po schodach.
Do zbudowania takiego budynku potrzebna jest jednak duża działka i ma on też swoje gorsze strony. Ze względu na dużą rozłożystość dochodzi do metrażu znaczna ilość metrów przeznaczonych na komunikację wewnętrzną, czyli korytarze, hole, zazwyczaj ciemne i nie doświetlone światłem dziennym – z czym w naszych projektach staramy się zmierzyć.
Rozłożystość domu także powoduje, że czasami odległości pomiędzy jakimiś pomieszczeniami mogą być bardzo duże.
Znaczna głębokość i szerokość budynku powodują też gorsze oświetlenie części użytkowych wewnątrz domu. Z kolei te głębokości muszą być znaczne jeśli chce się na górze osiągnąć poddasze użytkowe, ponieważ ze względu na skosy i kąt nachylenia połaci dachowych w przedziale od 20 do 25 stopni dopiero w części środkowej na górze możemy osiągnąć właściwą wysokość. W przypadku braku poddasza użytkowego problem praktycznie nie istnieje i można bryłę formować znacznie swobodniej lub zrobić po prostu bardzo mały domek.

Takie budynki zazwyczaj przekryte są dachem kopertowym, których duża powierzchnia stanowi bardzo duży udział w kosztach budowy takiego domu. Koszt dachówek kalenicowych (gąsiorów), duża i skomplikowana więźba dachowa, ocieplenie sprawiają, że taki budynek, jeśli chce się go zrobić dobrze, z odpowiednimi parametrami termicznymi i akustycznymi jest jednym z najdroższych w budowie. Z naszego doświadczenia w celu osiągnięcia dobrego komfortu życia wewnątrz zalecamy wykonanie stropu ponad częścią użytkową oraz ocieplenie dachu w płaszczyźnie połaci dachowej. Stosowane często tańsze rozwiązanie w postaci wiązarów dachowych z sufitem z płyty gipsowo-kartonowej oraz ociepleniem w dolnym pasie wiązara nie zapewni nam odpowiednich parametrów cieplnych i akustycznych. Zwłaszcza nie przegrzewanie się domu latem i trzymanie jak najdłużej chłodu latem w dobie coraz większych zmian klimatycznych ma ogromne znaczenie a odpowiednią kumulację ciepła bądź chłodu można uzyskać tylko dzięki stosowaniu materiałów masywnych, litych i ciężkich.

Najtańsze w budowie są budynki parterowe o prostej zwartej formie i dwuspadowym dachu bez poddasza użytkowego. W wyglądzie zazwyczaj osiągają charakter nowoczesnej niskiej, prostej stodoły. W takich budynkach stosuje się najczęściej wiązary dachowe ale są też rozwiązania pozwalające na osiągnięcie wyższej przestrzeni w środku domu co znacznie poprawia wrażenie wnętrza domu. W takich rozwiązaniach nie zaleca się stosowania blachy na dachu ponieważ powoduje ona duży hałas wewnątrz podczas deszczu.

Dom piętrowy z poddaszem użytkowym

Dom piętrowy zazwyczaj posiada podział funkcji na dzienna i nocną przy czym dzienna wraz z garażem i pomieszczeniami pomocniczymi zlokalizowane są na parterze a część sypialniana wraz z łazienką znajduje się na górze.
Warto w takich budynkach pomyśleć jednak o dodatkowej sypialni na dole, która może pełnić rolę pokoju gościnnego, pokoju dla seniora lub gabinetu. Może to być także sypialnia rodziców i w ten sposób uniknie się także w dużej mierze biegania po schodach, a górę zostawić dla dzieci lub gości. Dodatkowym elementem bardzo poprawiającym wnętrze takiego domu jest zastosowanie otwarcia przestrzeni pomiędzy parterem a piętrem.

W takich budynkach najczęściej stosuje się dach dwuspadowy oraz ściankę kolankową o wysokości min. 1,2 m, żeby uzyskać funkcjonalne wnętrze pokoi na górze.

Budynki piętrowe z dachem dwuspadowym są dość ekonomiczne w budowie, najlepsze w relacji kosztów domu na 1 m2 powierzchni. Rozwiązania przestrzenne budynku są zazwyczaj bardzo funkcjonalne ze względu na niewielką ilość korytarzy i komunikacji poziomej. Na parterze, zwłaszcza w naszych projektach staramy się aby komunikacja odbywała się w części dziennej i powiększała optycznie te przestrzenie bez konieczności wydzielania korytarzy. Dodatkowo schody są zazwyczaj ciekawym elementem przestrzennym we wnętrzu takiego domu.

Dom piętrowy

Dom o wysokości pełnych dwóch kondygnacji z dachem kopertowym o niewielkim kącie nachylenia. Tego typu domy mają charakter willi i są najdroższe w budowie ze względu na konieczność wykonania dwóch stropów, dwóch pełnych kondygnacji oraz dachu kopertowego. W takich domach mamy największą swobodę w rozwiązaniach funkcjonalnych i przestrzennych są ona także bardzo okazałe. Dobrze jeśli w takim domu pojawia się jakieś otwarcie pomiędzy parterem a piętrem typu pustka nad salonem lub jadalnią , które uprzestrzenniają wnętrze i doświetlają wnętrze domu. W tego typu budynkach pojawia się możliwość dużej ilości pokoi, które ze względu na pełną wysokość są bardziej ustawne oraz ze względu na pełny strop nad głową mają bardzo dobre parametry termiczne i akustyczne. Nie ulegają takiemu przekrzaniu jak poddasza użytkowe.

Niezależnie jaki dom wybierzemy należy pamiętać o zwróceniu uwagi na ukształtowanie strefy dziennej, która może być mniej lub bardziej otwarta (w kształcie litery L lub Z), zadaszonym fragmencie tarasu na którym będziemy mogli przesiadywać nawet w deszczowe dni oraz odpowiedniej ilości pomieszczeń pomocniczych i gospodarczych dostosowanych do naszych potrzeb i stylu życia oraz ilości uprawianych hobby i posiadanych sprzętów. Warto zastanowić się, czy garaż, którego budowa wyniesie 120 tys. zł nie przewyższa wartości stojącego w nim samochodu i czy jest nam niezbędny. Można go z powodzeniem zastąpić wiatą z pnączami, które dadzą cień lub wiatą z panelami fotowoltaicznymi dającymi nam prąd.
Jeżeli jesteśmy introwertykami i nie chcemy być widziani przez nikogo na tarasie zbudujmy sobie dom atrialny – introwertyczny tak jak my. W architekturze jest naprawdę wiele niesamowitych rozwiązań a ilość możliwości nie wyczerpana. Dlatego wydając własne pieniądze warto poświecić czas na wybór odpowiedniego projektu lub rozmowę z architektem.


Polecane projekty